Vikings

Tuğçe Güney
*Ondokuz Mayıs Üniversitesi / Tarih Bölümü (Lisans)

Ortaçağ İskandinav dünyasına bir yolculuk yapmaya ne dersiniz? Kanada-İrlanda ortak yapımı olan Vikings, tarihsel drama türünde bir dizi. Şu sıralar 5. sezonunda olan yapım, Mart 2013’de yayınlanmaya başladı. Dizi ABD History kanalında izleyici ile buluştu. The Tudors, Camelot gibi dizilerin de yaratıcısı ve senaristi olan Michael Hirst’i Vikings’de de görüyoruz, yönetmen koltuğunda da başarılı yönetmen Johan Renck oturuyor. Vikinglerin ve Kral Ragnar’ın hayatının konu edildiği dizide; Travis Fimmel, Clive Standen, Gabriel Byrne, Nathan O’Toole, Katheryn Winnick, Jessalyn Gilsig, George Blagden, Gustaf Skarsgård ve Donal Logue gibi diziyle daha da ünlenen oyuncular rol alıyor. Çekimlerin kalitesi ve oyuncuların başarılı performansları ile seyircisine 8. Yüzyıl ile 11. Yüzyıl Viking dünyasının kapısını aralıyor.

Vikings dizisi; Fransa ve Britanya’ya kadar uzanan saldırılarla tarihte kendisinden oldukça söz ettirmiş cesur savaşçı Ragnar Lothbrok ve oğlu Bjørn’un yaşadıklarını anlatırken, Vikinglerin çok az işlenmiş kültürünü de bize yansıtarak gerçeğe dayalı bir izlenim sunuyor. Ragnar’ın basit bir çiftçiyken ne kadar ileriyi görebileceğine tanık oluyor ve onun kardeşi kadar sevdiği arkadaşı Rollo’yla beraber denizlerdeki maceralarını izliyoruz. Gözlerini denizden, saçlarını güneşten ve cesaretlerini Odin’den alan korkusuz ve acımasız ırkın maceraları ve yaşamları sizleri seyire davet ediyor. Ragnar lodbrok rolünde yetenekli Travis Fimmel yer alıyor. Peki kimdir Travis’in canlandırdığı bu Ragnar Lodbrok?

Destanlara konu olan, İskandinav tanrılarından Odin’den geldiğine inanılan Ragnar Lodbrok, Viking tanrılarından Odin’den geldiği öne sürülen, en az iki ünlü kadın savaşçı ile evlendiği söylenen ve kendisi gibi efsanevi çocuklara sahip olduğu belirtilen Ragnar; birbirinden cesur seferlerle 9. yüzyılın en önemli isimlerinden biri haline gelmiştir. Ayrıca Fransa ve İngiltere’ye kan kusturan Ragnar; savaş sırasında kullanmış olduğu taktiklerle de hem topraklarını genişletmiş hem de zenginliği daha da arttırmayı başarmıştır.

Peki, çiftçilikten krallığa uzanan başarılı bir hikâyeye sahip olan Ragnar Lodbrok gerçek mi yoksa bir şehir efsanesi mi? Bazı tarihçiler, Ragnar Lodbrok (Lothbrok) hakkında anlatılan hikâyelerin aslında birkaç tarihsel Viking figürünün harmanlanmasından oluştuğunu belirtiyor. Ragnar hakkında yazılan destanlara ilham kaynağı olabilecek birçok Viking savaş lordu olabileceği söyleniyor. Anglosakson Hristiyan dünyası ve Pagan Vikinglerin çatışmasını etkileyici bir biçimde yansıtmakta olan Vikings izlenmesi gereken oldukça kaliteli bir tarih dizisi.